dtblog

“Design Thinking”’in Türkçesi

 “Design Thinking” terimi ile  2000’li yılların başında  tanıştım.  İlk Barcelona’da ESADE Business School’da dersler almaya başladım ve kullanım alanlarını, faydalarını ve kendi düşünce şeklime etkilerini gördükçe daha da sahiplendim.

Türkiye’de kullanmaya başladığımda Türkçeleştirmenin hiç de kolay olmadığını farkettim ve bu amaçla birkaç alternatif oluşturup hem dilbilimcilere hem de kabul görme açısından kullanıcılara sordum.

Boğaziçi Üniversitesi Çevrimbilim Bölümü’nden Prof. Işın Bengi Öner’in önerisi ve yaptığımız anketin de sonuçlarında (%58 oranında) “Tasarım Odaklı Düşünme” alternatifi ön plana çıktı.

Ortak bir terminoloji oluşturmak adına bu çeviriyi hepimizin kullanmasını ve sahiplenmesini umuyorum.

 

Edit [2016]: Bu yazı ile ilgili çok yorumlar aldığımdan kısa bir not eklemek istedim. Bu çeviri tüm çevrelerce sahiplenildi. Bu sebeple iyi ki o zaman bunu dert edinmişim diye düşünüyorum. Bu alanda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz:

  • Harvard Business Review “Tasarım Odaklı Düşünme” kapak konusu için yazdığım yazıya bakabilirsiniz.
  • 2016 Mayıs ayında ilk kez aynı isimli bir konferansın küratörlüğünü yaptım. Açılış konuşmasını izleyebilirsiniz.
  • Ayrıca kurumsal inovasyonda tasarım-odaklı inovasyon uygulamalarını ve uluslararası platformlarda sunduğum müşteri projeleri ile ilgili vaka çalışmalarını da ekliyor olacağım.

Yoğun ilginiz ve emailleriniz için teşekkür ederim.

 

 

Category : Blog TR, Genel
Tags :